Įsilieję į Baltijos jūros choro gretas pristatysime įspūdingiausius pajūrio šalių kūrinius

Balt-jura-zuvedraKviečiame į Baltijos jūros choro, kurio sudėtyje dainuosime, koncertus Lietuvoje. Pirmasis jų vyks Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje balandžio 28 d., penktadienį, 20.00 val. , kitas – balandžio 29 d., šeštadienį, 19.00 val. Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje (Bažnyčios g. 3).

Koncertuose gaus galingas keturių šalių choras, suvienijęs daugiau nei 150 chorinės muzikos puoselėtojų ir simboliškai pavadintas Baltijos jūros choru. Jis į savo gretas subūrė Vilniaus universiteto chorą „Pro musica“ (vad. Rasa Gelgotienė), Liepojos kultūros centro mišrų chorą „Intis“ (vad. Ilze Valce), Sankt Peterburgo jaunimo kamerinį chorą „Lauda“ (vad. Marina Kirejeva) ir Balstogės Technologijos universiteto chorą (vad. Violeta Milkovska).

Kai susivienija skirtingų šalių muzikos mylėtojai, gimsta patys įspūdingiausi projektai! Keturių šalių chorai susibūrė ypatingam bendram muzikiniam projektui, kurio tikslas klausytojus supažindinti su žymiausiais, ryškiausiais, naujausiais arba įspūdingiausiais savo šalies choriniais šedevrais.

Jungtinio choro nariai, pasirengę savo šalyse atskirai ir turėję vos vieną repeticiją drauge, atiduos visas jėgas siekdami sudominti ir  sujaudinti klausytojus bei perduoti muzikoje užkoduotas mintis. Kiekvieną kūrinį diriguos geriausiai savo šalies kultūrą ir muziką pažįstančios dirigentės, galinčios tinkamai ir įtaigiai interpretuoti chorinius šedevrus.

Koncerto programa sudaryta iš ryškiausių Baltijos jūros choro dalyvių šalių chorinių kūrinių, reikalaujančių nemenko meistriškumo, vokalinės ištvermės, jėgos ir galios dramatiškose kulminacijose. Visa tai suteikia stiprus jungtinis tarptautinis choras. Jis taip pat atveria platų galimybių spektrą, parenkant kūrinius, pasižyminčius plačiai išplėtotu daugiabalsumu, kai chorai gieda aštuoniais ar net dešimčia balsų, ir klausytojus stebinančius antifoniniu giedojimu, ypatingai užpildančiu koncertinę erdvę.

Lietuvos chorinę kūrybą koncerte pristatys Vytauto Miškinio – vieno labiausiai užsienyje žinomų lietuvių chorinės muzikos kūrėjų – „Angelus autem Domini“ keturiems chorams (diriguos Rasa Gelgotienė). Šie iškilmingi mišparai nukels į visatos aukštumas, leisdami priartėti prie dieviškojo prado, o tyras chorų skambesys, tarsi gražiausios angelų giesmės, pakylės virš žemiškosios kasdienybės ir užburs erdviniu antifoniniu skambesiu.

P. Vasksas – pasaulyje plačiai žinomas latvių klasikinės muzikos autorius. Jo „Laudate Dominum“ (diriguos Ilze Valce) atsispindi pagarbų autoriaus žvilgsnį į dieviškumą ir kompozitoriaus gebėjimą sujungti muzikos ir žodžio jėgą. P. Vasksas yra sakęs: „Nors muzika yra abstrakti, garsas yra pajėgus išreikšti dvasią, jos ieškojimus. Ten, kur dvasia ir siela apaugę džiunglėmis, aš bandau muzikos garsais išlaikyti bent šviesos spindulius“. Dvasios ir sielos skaidrėjimą sustiprina gaudžiančių vargonų garsai (vargonuos Indrė Veličkaitė), tvirtai įprasmindami literatūrinio teksto ir muzikinio meistriškumo sintezę.

Dirigentė Violeta Milkovska pakvies klausytojus susipažinti su dviem P. Lukaševskio – Lenkijos chorinės muzikos kūrėjo, daugiausiai rašančio religine tematika bei septyniskart įvertinto „Fryderyk“ apdovanojimu – motetais „Crucem tuam“ ir „Jubilate Deo“. Šie P. Lukaševskio kūriniai itin dažnai skamba Lenkijos chorų repertuare. Juose susipina autoriaus kūrybinis profesionalumas ir teksto prasmė. Sakralumu persmelkti kūriniai alsuoja pagarba Aukščiausiajam, juose apnuoginamos žmonių silpnybės, išryškinamas pagalbos šauksmas, bet nepamirštamas ir džiugus Viešpaties aukštinimas.

Programoje skambės S. Rachmaninovo, neprilygstamo rusų klasiko, visų laikų muzikos genijaus keturios „Nakties vigilijos“ dalys. Šį kūrinį jis parašė po I Pasaulinio karo, kai jau pasiekęs savo šlovę užsienyje, grįžo į Rusiją ir atsidėjo religinei muzikai. Vigilija, lotynų kalba reiškia budėjimą, o muzikine išraiška – tai didžiulė, kelių dalių liturgija. „Nakties vigilija“ – tai muzika išreikšta dieviška Visata. Kiekvieną kartą klausant šio kūrinio, atveriama vis nauja ir nauja jo erdvė, kuri yra begalinė. Ši liturgija – rusų tautos pasididžiavimas, pasaulinės chorinės literatūros viršūnė. Kūrinio fragmentai suskambės užsimojus dirigentei Marinai Kirejevai.

daug-zuvedruChorą „Intis“ (Latvija, Liepoja) 1987 m. įkūrė ir iki šiol jam vadovauja dirigentė Ilze Valce. „Intis“ yra pirmasis Liepojos choras, vykęs į įvairius tarptautinius konkursus, festivalius ir koncertus po Latvijos nepriklausomybės atkūrimo ir taip garsinęs Latvijos vardą bei kompozitorius toli už jos ribų. „Intis“ dažnai bendradarbiauja su Liepojos simfoniniu orkestru bei Liepojos teatru – ten choro nariai ne kartą yra dalyvavę operų pastatymuose bei įvairiuose koncertuose. 2003 m. „Intis“ Latvijos „Chorų varžytinėse“ iškovojo III vietą, o 2008 m. dalyvavo Latvijos radijo chorų varžytinėse, kur laimėjo pirmąją vietą.

Choras „Lauda“ (Rusija, Sankt Peterburgas) įkurtas 1998 m. savo gretose vienija studentus, absolventus ir visus neabejingus chorinei muzikai. Iš pradžių įkurtas kaip lygių balsų kolektyvas, vėliau peraugo į mišrų kamerinį chorą. „Lauda“ dažnai koncertuoja Rusijoje ir už jos ribų, savo biografijoje turi nemažai tarptautinių ir respublikinių konkursų ir festivalių apdovanojimų: 2000 m. pirmoji vieta konkurse „On the Neva Banks“ (Sankt Peterburgas), 2001 m. antroji vieta „Mogutny Bozha“ konkurse (Mogiliavas, Baltarusija). Choro repertuarą sudaro įvairių epochų bei žanrų muzika – Renesanso, Vakarų Europos klasikinė muzika, religinė muzika, įvairios liaudies dainų aranžuotės, šiuolaikinių kompozitorių kūriniai ir spiričiueliai.

Balstogės Technologijos universiteto choras (Lenkija, Balstogė) – nuolatinis universiteto iškilmių bei švenčių dalyvis, savo repertuare sukaupęs daug religinės ir pasaulietinės muzikos kūrinių. Choras nuolat koncertuoja Balstogėje bei kituose Lenkijos miestuose, vyksta į svečias šalis, dalyvauja respublikiniuose ir tarptautiniuose festivaliuose bei konkursuose.

2004 m. susikūrusio choro „Pro Musica“ (Lietuva, Vilnius) istorijoje deramą vietą užima ne tik tematinės įvairių epochų ar šalių programos, bet ir didelės apimties muzikos veikalai, tarp kurių W. A. Mozarto „Requiem“, P. Čaikovskio „Šv. Jono Auksaburnio liturgija“ ar vieni sudėtingiausių ir didingiausių klasikos kūrinių – G. Verdi „Requiem“ ir J.S. Bacho „Magnificat“. Vilniaus universiteto choras „Pro musica“ koncertavo daugelyje Europos šalių, taip pat JAV, Meksikoje, Brazilijoje, Kazachstane. Choro veiklą lydi nuolatiniai respublikiniai bei tarptautiniai laimėjimai, pastarieji – 2016 m. Balstogės tarptautiniame chorų konkurse „Cantu Gaudeamus“ iškovota I vieta ir Grand Prix, o šių metų balandžio pradžioje vykusiame Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurse pelnytas I laipsnio diplomas ir kelialapis į finalą.

 

Baltijos jūros choro koncertai vyks:

2017 metų balandžio 28 d., penktadienį, 20.00 val. Vilniuje, Šv. Jonų bažnyčioje (Šv. Jono g. 12)

2017 metų balandžio 29 d., šeštadienį, 19.00 val. Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje (Bažnyčios g. 3, Marijampolė)

2017 metų balandžio 30 d., sekmadienį, 19.00 val. Šv. Karalaičio Kazimiero bažnyčioje Balstogėje (Šv. Kazimiero g. 2, Balstogė)

Kiti koncertai numatomi rudenį – rugsėjo 29 d. Rygoje bei spalio 1 dieną Sankt Peterburge.